Arabesk Müzik Nedir

Arabesk, Muzik Tarihce’si çok eskiye dayanmaktadır. Arabesk Türkiye’ye özgü, oryantal bir halk Müziği türü. Genellikle duygusal olan şarkı şözleri, umutsuzluk aşkları, günlük dertleri, umutsuzluğu ve ve yanlızlığı konu edinir. Küçük bir kısmı ise entrümantaldır. Yeni neslin ön yargı sebebiyle günden güne uzaklaşmaya başladığı fakat tüm bunlara rağmen dinleyen herkesi etkisine Alan, herkesin derinlerinde hissettiği, duyguyu hiç çarptırmadan yansıtan bir Türk Müziği türü Arabesk müzik.

Arabesk müziği, anlamını, oluşumunu tarihini yakından inceleyecek olursak; Arabesk kelimesinin kökeni Fransızca’ya dayanmaktadır. Arabeskin kelime anlamı ”Arap tarzı” anlamına gelse de Arabesk, Türkiye de oluşmuştur. Fransızcadan Türkçe’ye geçen Arabesk sözcüğü Arap ezgilerinden ve usüllerinden esinlenen bir Türk müziği türüdür.  Böylelikle Türkiye de oluşan Arabesk Türk müziğine aittir. Arap tarzı denmesinin nedeni ise Arabesk müzik oluşturulurken Arap ezgilerinden etkilenip bu ezgilerin Türk Müziğine uyarlanmasıyla Arabesk müzik türünün oluşturulmasıdır. Klasik Arap müziğinin klasik Türk müziğinden geniş ölçüde ayrılması sebebiyle Arap müziği Türkiye de benimsenmiş, fakat daha sonra Türk sanat müziği ve Türk halk müziğine Arap ezgileri ve usülleri eklenerek Arabezk müzik doğmuştur. Arabesk türündeki şarkıların konuları genellikle darmansızlık, aşk, ayrılık acısı, umutsuzluk ve benzeri duygulardır. Sözler ise anlamlı ve duygusal duygu yüklü kelime ve sözcüüklerin bir kalemle ele alması sonrası, Arabesk’in oluşuma ve gelişmesine yönelmiştir.

Arabesk’in Tarihçesi

Türkiye de arabesk şarkı ilk kez 1940’lı yıllarda Haydar Tatlıyay, Nuri Sesigüzel gibi isimlerle başlayan Arabesk muziği bir takım sansürlere uğraşa da direnmiş ve gelişimini Adnan Şenses, Hafız Burhan, Abdullah Yüce gibi isimlerle sürdürmüştür.  1938 yılında Arapça şarkılar yasaklanmış, fakat bu müziği çalan Kahire radyosu, Türkiye’de çektiği ve sevilerek dinlendiği için bu yasak başarılı olmamıştır. 1960’lı yıllar da Adnan Şenses, Orhan Akdeniz, Ahmet Sezgin Abdullah Yüce ve Hafız Burhan Sesyılmaz gibi bazı şarkıcılar Araplardan alınan raks müziğini Türkçe şarkılar için kullanmışlar ve bözlece Türkçe arabesk ortaya çıkmıştır. Daha sonra Orhan Gencebay gibi bazı şarkıcılar arabeski Anglo Amerikan rock ‘n’ rool müziği ile birleştirmiş. İbrahim Tatlıses, Esengül, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Ümit Besen, Gökhan Güney, Azer Bülbül, Emrah, Mahsun Kırmızıgül Hakkı Bulut gibi isimlerse arabeskin en Ünlü icracıları arasına katılmıştır. Bergen Kamuran Akkor ise 80’lerde zirveye çıkan Arabesk, zamanla kendi için de Arabesk Pop ve Arabesk rock gibi alt başlıklara ayrılmıştır. 1980 ve akabindeki yıllara baktığımızda, dönemin zorluğuna rağmen, nadir bulunan kadın seslerden olan Bergen’in arabeski son derece başarılı bir şekilde temsil ettiğini görürüz. Bu sesin yahur seslerin, eserlerin günümüzde dahi dinlenmesi ise Arabesk müziğin kalıcı gücünü ortaya net bir şekilde koymaktadır. Sürekli değişen ve ortaya yeni çıkan müzik tarzları da Arabesk’in üzerine eklenmiş ve Arabesk müzik günden güne kendini geliştirmiş,ilerlemiştir. Bu ilerleme, Arabesk müziğin yeni müzik türlerinin etkisiyle bir takım alt başlıklara ayrılmasına neden olmuştur. Arabesk rock, Arabesk Pop, Arabesk rap Elektronik  Arabesk bu alt başlıklar sayılabilir.

Arabesk Pop Nedir?

Arabesk-Pop, arabesk müziğin Batı enstrümanları ile modernize edilmesiyle oluşturulmuş bir müzik tarzıdır. Tallava Arnavutluk Madedonya Cumhuriyeti Chalga Bulgaristan Laika müziği Yunanistan Manele Romanya, Turbo- folk Yugoslavya arabeske benzer müziklerdir. 1980’ler de Türk Pop müziğinin arabeskin etkisinde kalışı sonucu doğan arabesk-Pop 1990’larda dinleyici kitlesini artırarak diğer arabeskçilerin de katkılari ile günümüze ulaşmıştır. Fantezi Müzik ile karıştırılsa da fantezi müzik Türk sanat müziği etkisin de olan bir müziktir.

Arabesk-rock Nedir?

Arabesk-rock Orhan Gencebay ve Erkin Koray’ın başlattığı müzik akımı Anadolu rock ile yakın ilişki içerisindedir. 1981 sonlarında Orhan Gencebay ve Erken Koray’ın arabesk-rock çalışmaları ile bu müziğin temelleri atılır. Elektro bağlamanın icadı bu müzik türünün gelişimine hız kazandırmıştır. Şaşkın Ala Ain Moulayiteen (Dabke), Arap Saçı, FesuphanAllah bu tarzın en önemli şarkılarıdır. Anadolu Rocktan en temek farkı türkülerin değil beste formların söylenmiş olması yada Arap kaynaklaı eserlerin söylenmiş olmasıdır. Hayko Cepkin’de eletronik donanımla arabesk rock müzik yapmaktadır.

Arabesk-rock icra eden bazı sanatçılar.

  • Orhan Gencebay
  • Müslüm Gürses
  • Erkin Koray
  • Hayko Cepkin
  • Çamur (müzik grubu)
  • Ersen ve Dadaşlar
  • Funda Arar
  • Haluk Levent
  • Kıraç
  • Murat Göğebakan

Arabesk Türkiye de en çok tercih edilen ve dinlenen müzik türüdür. Arabesk Damar tarzı müzikler genellikle insanlara huzur veren müziklerdir. Arabesk’in tarihcesi ve yayılışı hakkında sizlere bilgiler sunan sitemize sizler de bizlere görüş ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

Arabeskradyo.NET

 

 

 

Www.Arabeskradyo.NET Damar Radyo Arabesk Radyo Sitemap Yasal Uyarı Gizlilik